BİR KAZA SONRASINDA ÜSTÜN YETENEKLİ OLMAK!

Bir düşünsenize; sayılarla aranız hiç iyi değil, bir çöp adam bile çizseniz bacakları çarpık oluyor (benim gibi.) veya hiçbir müzik aleti çalamıyorsunuz. İşler böyle giderken bir gün yaşadığınız herhangi bir ciddi kaza sonucu geçirdiğiniz beyin travması, size bu yeteneklerden bir tanesini kazandırıyor, hem de bu alanda tanıdığınız en ünlü kişiden bile daha üstün şekilde. Hiç nota bilmezken, bir piyanoyu profesyonel olarak çalabiliyorsunuz. Hiç resim yapamazken, kısa bir an için gördüğünüz manzarayı en ince detaylarına kadar çizebiliyorsunuz… Sadece sanat alanında da olmak zorunda değil bu yetenekler, bir anda takvimleri hızla hesaplayabilir, çoklu rakamları birbiriyle saniyeler içinde çarpmaya da başlayabilirsiniz.

APTAL DAHİLER

Bu tip olayları yaşayan insanların haberleriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Tıp dilinde bu tip insanlara “İdiot-Savant” deniyor. Türkçe karşılığı “Aptal Dahiler.” Küçük düşürücü olarak algılanabilecek bu tabir, Down Syndromu’nu da tanımlayan Dr.John Langdon Down tarafından 1887 yılında kullanılmıştır. Bu kavram, genellikle IQ seviyesi çok da yüksek olmadığı halde bir ya da birden fazla konuda üstün yeteneğe sahip kişileri tanımlamak için kullanılır. Bu kişiler genellikle “Otistik”, doğuştan gelişim bozukluğu olan veya geçirdiği bir kaza sonucu bu yeteneklerini kazanmış kişilerdir. (Bu durum da bize otistik bireylerin, bizden eksiklerinin değil de fazlalıklarının olduğunu gösteriyor.)

45693276_126146258182

Doğuştan Savant’ların belki de en ünlüsü, yeteneğiyle Rain Man filmine konu olan Kim Peek. Beyninde doğuştan bir gelişim bozukluğuyla doğan Peek, beynindeki korpus kallozum yokluğu nedeniyle olağanüstü bir hafızaya sahip olmuş. Bu durum, ona günlük hayatındaki işlerinde zorluk çıkarsa da (bazı ihtiyaçlarını tek başına karşılayamamak gibi.) daha yaşına bile girmeden etrafındaki her şeyi ezberlemeye başlamış ve okuduğu bir kitabı 1 saat okumanın ardından ezberleyebilmiştir. Kim Peek’in ölümüne kadar 12.000 kitabı ezbere bildiği düşünülüyor.

Kim Peek ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

www.muzikveotizm.com_10

Ülkemizdeki Doğuştan Savant’ların en önemlisi 1994 doğumlu Buğra Çankır. 3 yaşındayken otizm tanısı konan Çankır, henüz 4 yaşındayken daha kelimelerin anlamını bilmeden okumayı öğrenmiş. 2004 yılında “Mulak Kulak” denen ve çok nadir görülen müzik dehasına sahip olduğu anlaşılan Çankır, şu anda dünyada en iyi müzik kulağına sahip en küçük insan olarak biliniyor.

Buğra Çankır ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Buğra Çankır’ın Viyana’daki yarışma parçasını dinlemek için: Buğra Çankır

KAZA SONUCU SAVANT OLANLAR

Bir kaza sonucunda üstün yeteneklere sahip olunabilmesinin nedeni henüz tam olarak açıklanamamış olsa da bazı teorilere göre beynimiz bu yeteneklerin hepsine zaten doğuştan sahip! Beyne alınan güçlü bir darbe, beynimizin o yeteneği bulundurduğu yeri etki altına alarak uyarıyor ve travmadan uyanan insanlar böylelikle daha önce hiç bilmedikleri yetenekleriyle tanışıyorlar.

dn23523-1_800.jpg

51 yaşına kadar uyuşturucu bağımlısı ve dolandırıcı olan Tommy Mchugh, bu yaşında geçirdiği bir kaza sonucu kimsenin kurtulacağına inanamadığı bir ameliyata giriyor ve uyandığında ise istemsizce kafiyeli konuşmaya, kendini durduramadan şiir yazmaya başlıyor. Bundan bir süre sonra ise bütün gününü resim çizerek geçirmeye başlıyor ve durmadan, etrafında gördüğü her şeyin resmini yapmaya başlıyor. Öyle ki, tuval alacak parayı bulamadığı zamanlarda duvarlara ve tavan bile resim yapıyor. Bu da onu, dünyaca ünlü bir ressam haline getiriyor. Doktorunun söylediğine göre; bu yetenekler, beyin kanaması esnasında kanamanın , beynin frontal lobunu yani yaratıcılıktan sorumlu bölümü kan ile doldurdurmasından sonra oluyor.

Tommy Mchugh, ile ilgili belgesele buradan ulaşabilirsiniz.

ctm-math-042414.jpg

Jason Pedgett ise uğradığı bir gasp sonucu dahiye dönüşen bir savant. ABD’de yaşayan ve marangoz çıraklığı yapan Pedgett, bir gün evine giderken bir gaspçı tarafından kafasına demir çubukla vuruluyor ve o günden sonra kendini sayılara adıyor. Yaşanan olaydan bir gün sonra beyaz bir ışık gördüğünü ve kendini sayılarla ilgilenmek zorunda hissettiğini anlatıyor (şaka değil gerçek.) ve Pedgett’in, beyninin sol lobunun aşırı gelişmiş olduğu saptanıyor. Yaşadıklarını kitaplaştıran Pedgett, “Hepimizin içinde bir Einstein var, yeter ki kullanmasını bilelim.” diyor.

Svant bireylere daha fazla örnek için burayı inceleyebilirsiniz.

Bütün bunlar, beynimizin ne kadar mucizevi bir yapı olduğunu ve içinde hiç tanımadığımız bir evreni barındırdığını kanıtlıyor. Bize de, bu mucizeleri bir bir gün yüzüne çıkarmak kalıyor. (Yine de bu yazıya güvenerek kafanıza sert bir cisimle vurmaya kalkmayın sakın. 🙂 )

KAYNAKÇA

http://www.academia.edu/9893986/SANATTA_DAH%C4%B0L%C4%B0K_VE_%C3%9CST%C3%9CN_YETENEKL%C4%B0L%C4%B0K_OLARAK_SAVANTLAR_

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s